Evropski poslanec dr. Milan Zver je v Bruslju sodeloval v razpravi o mobilnosti srednješolcev v okviru programa Erasmus+. Dogodek je sicer organizirala Evropska federacija za medkulturno učenje, na njem pa je poleg dr. Zvera sodelovala še vrsta predstavnikov Evropske komisije ter različnih evropskih organizacij.
Dr. Zver, ki je tudi stalni poročevalec Evropskega parlamenta za program Erasmus+, je uvodoma izrekel podporo različnim organizacijam ter posameznikom, ki se prvenstveno ukvarjajo z mobilnostjo in izmenjavami mladih v času njihovega izobraževanja.
Po mnenju dr. Zvera mobilnost mladim v času njihovega srednješolskega izobraževanja in tudi študija pomaga pri pridobivanju različnih kompetenc in sposobnosti, med njimi je treba omeniti kritično mišljenje, krepitev evropske zavesti, sposobnosti uravnoteženega pristopa k reševanju težav, … Prav tako pa izmenjave omogočajo možnost za osebno rast vsakega posameznika, širjenje obzorij, dodatna znanja jezikov ter konec koncev po zaključku izobraževanja zaradi pridobljenih kompetenc in znanj v okviru študijskih izmenjav tudi večjo zaposljivost. »Pomen programa Erasmus+ je tudi v krepitvi evropske identitete in evropskega državljanstva,« je v svojem nagovoru podčrtal evropski poslanec dr. Milan Zver.
»V svojem poročilu o izvajanju Erasmus+ programa sem pozval Evropsko komisijo, naj okrepi omenjeni program, s tem, da poenostavi financiranje in administrativne ter birokratske postopke. Pogosto se namreč dogaja, da se programa Erasmus+ dijaki v manjših srednjih šolah ne udeležujejo ravno iz razloga, ker te šole ne premorejo dovolj tehničnih, administrativnih in organizacijskih virov za ustrezno izpeljavo programov,« je povedal dr. Zver in dodal, da se je tudi iz tega razloga mobilnost srednješolcev v zadnjih letih žal znižala. Po njegovem mnenju bo v prihodnje še naprej treba odpravljati prepad med omejenimi možnostmi in širokimi potenciali programa.
»Evropska komisija si je zadala, da bo do leta 2025 podvojila število izmenjav srednješolcev in tudi sam bom kot poročevalec za Erasmus+ program predlagal optimalne rešitve, ki bodo omogočale doseganje čim večje mobilnosti srednješolcev,« je poudaril evropski poslanec iz vrst Evropske ljudske stranke. Po njegovih besedah se je treba v tem času predvsem zavzeti za povečanje proračunskih sredstev za celoten program Erasmus+ v naslednji finančni perspektivi, »Zavzemam se tudi za priznanje izmenjav srednješolcev v vseh državah članicah Evropske unije, kajti te izmenjave pogosto niso priznane kot del formalne izobrazbe,« je dejal dr. Zver ter v luči tega dejstva podprl tudi kampanjo »Priznajmo študij v tujini«.