Nahajate se tukaj

Iz publikacije Movit: Za ozaveščanje državljanov je ključnega pomena izobraževanje

Imeti državljanstvo pomeni, da pripadamo politični skupnosti, ki nam zagotavlja določene pravice, svoboščine, naloži pa nam tudi dolžnosti oziroma odgovornosti. In če primerjamo državljanstvo, ki nam ga daje Slovenija, in tisto, ki nam ga nudi Evropska unija, postane hitro jasno, da gre za precej velike razlike. Primarno je vendarle slovensko državljanstvo.

Evropsko državljanstvo pa po drugi strani prinaša prednosti, ki se jih ne zavedamo dovolj. Zdi se, da se jih veliko bolj zavedajo priseljenci iz tretjih držav. Zato smo se v evropskem letu aktivnega državljanstva (2013) še posebej posvetili ozaveščanju o pravicah in prednostih, ki jih prinaša evropsko državljanstvo. Za ozaveščanje državljanov je ključnega pomena izobraževanje in to sem imel v mislih pri delu na dosjejih iz tega področja;pri dveh poročilih o bolonjski reformi, pri poročilu o mobilnosti mladih, pri poročilu o prenovi evropskega izobraževanja idr. Ko je postala Evropska unija tudi politična entiteta, se je začelo odpirati vprašanje njene demokratičnosti. V zadnjih letih se je z demokratičnim deficitom spopadla tako, da je uveljavila t. i. državljansko pobudo, s katero se državljani neposredno vključijo v zakonodajni postopek EU. Seveda so tu še volitve v EP, ki še najbolj izražajo akt izvrševanja evropskega državljanstva.

Vsekakor je pomemben tudi pravni vidik evropskega državljanstva. Pogodba o delovanju EU nam npr. zagotavlja pravico do prostega gibanja znotraj EU, pravico do pritožbe pri Evropskem varuhu človekovih pravic itd.

Evropska unija se povezuje in postaja vedno bolj integrirana. Posledično je tudi vključenost in soodvisnost državljanov in struktur vse večja. Pomembno je, da »državnost« Evropske unije ne bo pretirano zbirokratizirana. Nadgrajevanje obstoječih struktur EU mora iti v smeri nenehnega izboljševanja pogojev za delo in življenje, v katerih se bodo državljani počutili svobodni in varni. In če bodo imeli določene težave v domačem okolju, v svoji državi članici, bodo lahko kot državljani EU poiskali svojo možnost kje drugje v okviru Evropske unije. Zato EU predstavlja nove možnosti za vse svoje državljane.

Milan Zver,

evropski poslanec

 

Članek lahko preberete tudi na povezavi: http://www.movit.si/fileadmin/movit/pdf/Mladje_33_web.pdf

 

foto © FKPH