Od 19. do 21. novembra je v Seulu v Južni Koreji potekalo srečanje predsednikov strank članic Mednarodne demokratične zveze (IDU). Srečanja predsednikov, ki je najprestižnejši dogodek IDU in poteka le vsako tretje leto, se je udeležil podpredsednik Slovenske demokratske stranke in poslanec v Evropskem parlamentu dr. Milan Zver.
V okviru nacionalnih poročil je bil največji poudarek zasedanja namenjen Sloveniji. Po aprilski izjavi IDU, je tokrat Mednarodna demokratska zveza ponovno izrazila solidarnost in podporo Slovenski demokratski stranki in Janezu Janši.
Zasedanje je sicer minilo v znamenju analize gospodarskih in političnih gibanj v svetu, posebno pozornost pa so namenili razmeram na Korejskem polotoku. Udeleženci zasedanja so soglasno sprejeli resolucijo o Severni Koreji in v njej izrazili skrb nad tamkajšnjim kršenjem človekovih pravic.
Na zasedanju v Koreji je dvanajstletno predsedovanje IDU zaključil nekdanji avstralski premier John Howard. Prisotni so izvolili novega predsednika Zveze, in sicer predsednika novozelandske vlade, Johna Keya. Podpredsenik Zveze je postal Tony Clement, član kabineta predsednika vlade v Kanadi.
Srečanje v Koreji je gostil korejski predsednik Park Geun-Hye, udeležilo pa se ga je več kot sto predstavnikov strank članic demokratičnih, konservativnih in krščansko-demokratskih političnih strank, predsednikov vlad in voditeljev z vsega sveta.
Kot je znano, je IDU letos junija v izjavi za javnost obsodila selektivno pravosodje v Sloveniji in obenem pozvala, naj Slovenija uzakoni in izvrši lustracijsko zakonodajo. "Potem ko so prejšnji teden za dve leti zaprli Janeza Janšo, predsednika SDS, ki je članica Mednarodne demokratske zveze (IDU), so možnosti za izvedbo svobodnih in poštenih parlamentarnih volitev 13. julija v Sloveniji zelo okrnjene. Kot vse kaže, je šlo za politično motiviran proces zaradi domnevnega sprejemanja obljube nagrade od finskega podjetja Patria," so tedaj sklenili.
"Dokazi zoper nekdanjega predsednika vlade Janeza Janšo so zelo šibki. V obtožnici je navedeno, da je gospod Janša storil kaznivo dejanje ob 'neznanem času, na neznanem kraju in na neznan komunikacijski način'. Pravni strokovnjak Klemen Jaklič, predavatelj na harvardski univerzi, meni, da zaradi nedoločenosti očitanega dejanja sploh ne bi smelo priti do obtožnice in še manj do sodnega postopka," so poudarili.
"Časovna usklajenost sodbe daje dodatno težo trditvi, da gre za politično motiviran proces. Sodba je bila izrečena le 27 dni pred evropskimi volitvami. Predčasne državnozborske volitve so bile razpisane 1. junija 2014. S tem se je jasno pokazal vzorec, da sodni postopki proti gospodu Janši dosledno sovpadajo s časom volitev. Prva obtožba v tem primeru je bila sprožena le tri tedne pred parlamentarnimi volitvami leta 2008, obtožnica zoper Janeza Janšo pa je bila vložena šele dve leti pozneje tik pred lokalnimi volitvami leta 2010," so bili jasni.
"Slovenija je edina nekdanja komunistična država članica EU, ki ni sprejela lustracijske zakonodaje, katere cilj je, da se z vodilnih položajev v državi umakne vse, ki so odgovorni za kršenje človekovih pravic v času komunizma. Tožilka Branka Zobec Hrastar, ki je prva sprožila postopek in vložila obtožnico proti Janši, je žena nekdanjega agenta tajne policije, ki je leta 1988 osebno aretiral Janeza Janšo, takratnega oporečnika proti komunizmu," so poudarili.
2Mednarodna demokratska zveza obsoja 'selektivno pravosodje' in meni, da je sramotno za pravno državo. Članice IDU poziva k uporabi vseh razpoložljivih sredstev, da opozarjajo na ta primer in s pritiskom na slovensko oblast dosežejo, da bo uzakonila in izvršila lustracijsko zakonodajo," so sklenili junija 2014.
IDU je sicer tudi aprila letos na Izvršnem odboru v Madridu soglasno sprejel izjavo o Sloveniji, ki jo objavljamo v nadaljevanju:
• IDU se z zaskrbljenostjo seznanja s pripombami Evropske komisije o nezadovoljivem stanju sodnega sistema v Sloveniji in potrebo po nadaljnjih reformah;
• ponovno potrjuje svoje prepričanje, da je močan in neodvisen sodni sistem bistven element vladavine prava in demokratične družbe;
• obsoja pristransko pravosodje, ki predstavlja zlorabo vladavine prava;
• odločno podpira svojo članico, Slovensko demokratsko stranko, in njena stalna prizadevanja za krepitev vladavine prava in neodvisnost sodstva v Sloveniji;
• poziva oblasti v Sloveniji in drugih post-komunističnih državah, da sprejmejo in izvajajo učinkovito lustracijsko zakonodajo.
IDU, ki jo je doslej vodil nekdanji premier Avstralije John Howard, je mednarodna zveza demokratičnih, konservativnih in krščansko-demokratskih političnih strank s sedežem v Oslu. Ustanovljena je bila leta 1983 na pobudo Konrad Adenauer Fundacije in ameriškega podpredsednika Georgea H.W. Busha. Podpisniki ustanovne deklaracije so bili med drugimi tudi Margaret Thatcher, Helmut Kohl, Franz-Josef Strauss, Jacques Chirac in dr. Alois Mock. Danes združenje šteje preko 80 članic iz več kot 60 držav ter predstavlja edinstveno tovrstno mednarodno organizacijo, v katero so vključene tako zveze sorodnih političnih strank iz vseh kontinentov (iz Evrope je to Evropska ljudska stranka, EPP) kot tudi posamezne najmočnejše stranke. Najbolj izpostavljene ter vidne članice IDU so Republikanska stranka (GOP, ZDA), Liberalna stranka Avstralije, Evropska ljudska stranka, Unija za ljudsko gibanje (UMP, Francija), Krščansko-demokratska unija (CDU, Nemčija), Ljudska stranka Španije (Partido Popular), Moderate party (Švedska), Konservativna stranka (Združeno kraljestvo), Avstrijska ljudska stranka (ÖVP), FIDESZ (Madžarska), Slovenska demokratska stranka (Slovenija), Saenury Party (Južna Koreja), HOYRE (Norveška), Nacionalna stranka Nove Zelandije, Konservativna stranka Kanade itd.