Nahajate se tukaj

Nov evropski varuh človekovih pravic pričenja mandat v luči hudih obtožb na račun netransparentnosti Evropske komisije

Poslanci Evropskega parlamenta so danes izbirali novega evropskega varuha človekovih pravic. Potrdili so Tereso Anjinho iz Portugalske. Evropski varuh človekovih pravic ima obsežne pristojnosti. Na podlagi pritožb državljanov ali na lastno pobudo izvaja preiskave nepravilnosti pri dejavnostih institucij, organov, uradov ali agencij Evropske unije. Vsako leto Parlamentu predloži poročilo o izidu svojih preiskav.

Po besedah dosedanje evropske varuhinje človekovih pravic Emily O'Reilly pa vloga varuha človekovih pravic postaja vse težja. V intervjuju je opisala pristop Evropske komisije pod vodstvom predsednice Ursule von der Leyen k preglednosti, ki je „precej nadzorniški in, če smo iskreni, napačen“.

K tej oceni varuhinje je zagotovo pripomogla tudi tožba evropskega poslanca dr. Milana Zvera glede netransparentnosti nekdanje podpredsednice Evropske komisije Jourove. Evropski poslanec dr. Milan Zver je na evropsko varuhinjo človekovih pravic Emily O'Reilly pred časom naslovil zahtevo, kjer je želel od varuhinje prejeti odločitev o javni objavi vseh internih dokumentov spornega obiska komisarke Vere Jourove v Sloveniji.  Urad varuhinje je v postopku v celoti pritrdil zahtevi dr. Zvera in se zavezal, da bo pregledal vse interne dokumente Evropske komisije, ki padejo v okvir zdaj že zloglasnega obiska Vere Jourove v Sloveniji in njenega morebitnega vplivanja na odločitev slovenskega Ustavnega sodišča glede novele zakona o RTV Slovenija.

Funkcija evropskega varuha človekovih pravic je bila ustanovljena pred približno 30 leti, in sicer z namenom, da bi varuh preverjal tudi delovanje evropskih institucij. Priporočila varuha sicer niso zavezujoča, vendar pa je v ozadju delovanja varuha ideja, da bodo evropske institucije sprejele priložnost, da prilagodijo svoje prakse in bolje ter bolj transparentno služijo javnosti.

Od leta 1995 dalje so to funkcijo opravljali trije posamezniki. O'Reillyjeva, ki je do sedaj opravljala to funkcijo, je zaradi njenih strateških odločitev, da se loti perečih vprašanj - napredovanje Martina Selmayrja, besedila von der Leyenove, smrt 600 migrantov pred grško obalo - postala tudi neke vrste strelovod. Nekateri njeni morebitni nasledniki želijo zmanjšati vpliv varuha, drugi pa želijo prevzeti njeno palico.

Komisija in Svet ne predlagata kandidatov za varuha človekovih pravic. Evropski varuh človekovih pravic je izbran med osebami, ki so državljani Unije, imajo polne državljanske in politične pravice in vsa potrebna zagotovila neodvisnosti ter izpolnjujejo pogoje za opravljanje najvišje sodniške funkcije v svoji državi ali imajo priznano znanje in izkušnje za opravljanje nalog varuha človekovih pravic. Poleg tega kandidati v dveh letih pred datumom objave razpisa za kandidature niso bili člani nacionalnih vlad, poslanci Evropskega parlamenta oziroma člani Evropskega sveta ali Evropske komisije. Kandidata mora podpreti vsaj 39 poslancev Evropskega parlamenta, ki prihajajo iz vsaj dveh držav članic. Dopustni kandidati svoje prednostne naloge predstavijo pred Odborom za peticije.

Evropski parlament varuha človekovih pravic izvoli s tajnim glasovanjem. Če po prvih dveh glasovanjih noben kandidat ne dobi večine oddanih glasov, se izvede tretji krog za kandidata, ki sta v drugem krogu prejela največ glasov.