Nahajate se tukaj

Poslančev dnevnik: Znotraj EU imamo različne odtenke zunanje politike

Evropski poslanec dr. Milan Zver vsak mesec za spletno stran  Zavoda PIP v okviru projekta Skupajsmo.eu pripravi kratek zapis o najbolj pomembni temi meseca. Tokrat je svoje razmišljanje namenil zunanji politiki v EU in v Sloveniji.

Dragi mladi,

tokratni dnevnik posvečam zunanji politiki, saj gre za najpomembnejše področje sleherne vlade. Čeprav so članice zavezništva precej vpete v skupno zunanjo in varnostno politiko, pa imajo dovolj maneverskega prostora, da ji dajo svoj lastni pečat. Tako imamo tudi znotraj EU različne odtenke zunanje politike: nekatere države poudarjajo zavezanost ZDA, nekatere so zelo blizu Kitajski ali Rusiji, le malo držav pa je takih, ki bi bile predane zgolj in samo evropski zunanjepolitični strategiji, ki je pod Josepom Borrellom vse manj prepoznavna.

Ena od držav, ki je v zadnjem desetletju izstopila iz vlaka, je bila na zunanjepolitičnem področju prav Slovenija. Navkljub referendumu o vključitvi v EU in Nato, navkljub jasni zakonodaji in drugim strateškim dokumentom, so leve vlade našo zunanjo politiko preusmerjale na jugo-vzhod. Okrepile so sodelovanje z Moskvo, Teheranom, Beogradom, Ankaro itd., zanemarjale pa Bruselj in Washington. To je bilo na zahodu seveda dobro zaznano in Slovenija je bila potisnjena na stran.

Toda aktualna slovenska vlada je na zunanjepolitičnem področju vrnila Slovenijo tja, kjer ji je mesto. Slovenija si je zopet pridobila  pomembno mesto v Bruslju, še posebej v Svetu EU, kjer ima premier vidno vlogo, poleg tega je pred nami predsedovanje Svetu EU, kar dodatno dviga težo in pomen naše države. Pred trinajstimi leti je Slovenija z odliko opravila svojo nalogo in ni razloga, da je tudi letos ne bi.

Vlada je izboljšala tudi odnose z ZDA. Levi dominantni mediji sicer pišejo, da je Slovenija dobila rdeč karton, toda čez lužo dobro vedo, da je slovenska levica protiameriška. Za njih so ZDA simbol kapitalizma, tržnega gospodarstva, demokracije, skratka nekaj, kar je z vidika mainstream levičarja/leve politike vredno zavračanja.  Skratka, stvari se postopoma postavljajo na pravo mesto.