Vodja slovenske delegacije Evropske ljudske stranke v Evropskem parlamentu je s skupino parlamentarcev na Evropsko komisijo naslovil vprašanje glede množičnih priprtij odvetnikov in zagovornikov človekovih pravic na Kitajskem.
"Od nedavnega sprejetja kitajskega zakona o nacionalni varnosti kitajske oblasti izvajajo množična priprtja odvetnikov in zagovornikov človekovih pravic v državi. Po podatkih hongkonške nevladne organizacije za človekove pravice Chinese Human Rights Defenders je bilo na osnovi suma, da so kršili omenjeni zakon, več kot 106 odvetnikov, pravnikov in zagovornikov človekovih pravic iz 15 mest in pokrajin priprtih, poklicanih na policijske postaje, zaslišanih in včasih celo prepeljanih na neznano lokacijo. Povrhu tega ima lahko kitajska policija osumljence priprte do 37 dni, še preden pripor uradno odobri državni tožilec," so zapisali.
Zato so Evropsko komisijo vprašali, kakšne praktične ukrepe namerava visoka predstavnica sprejeti glede na "skrb zbujajoče razmere v državi ter izjemno ranljivost odvetnikov in zagovornikov človekovih pravic, saj gre po oceni številnih mednarodnih organizacij, kot je Human Rights Watch, za najhujšo represijo od 90. let prejšnjega stoletja?"
Visoka predstavnica za zunanjo politiko in podpredsednica Evropske komisije Federica Mogherini je v pisnem odgovoru zatrdila, da je "v celoti seznanjena z nedavnim ostrim ukrepanjem proti odvetnikom za človekove pravice po sprejetju nove zakonodaje o državni varnosti in predlogov novih zakonov o boju proti terorizmu in upravljanju tujih nepridobitnih organizacij." Pojasnila je, da je EU med javnimi posvetovanjem, ki je v začetku leta potekalo na Kitajskem, predložila svoje pripombe glede osnutkov zakonov in predlagala varovala.
"Na zadnjem vrhu EU-Kitajska, ki je potekal 29. junija 2015, je predsednik Tusk izrazil zaskrbljenost nad splošnim stanjem človekovih pravic ter omejevanjem svobode izražanja in združevanja na Kitajskem. Tiskovna služba visoke predstavnice je 15. julija 2015 v izjavi o zadnjih dogodkih na področju človekovih pravic na Kitajskem poudarila, da nedavne sistematične aretacije številnih odvetnikov in zagovornikov človekovih pravic vzbujajo resne pomisleke o zavezanosti Kitajske h krepitvi pravne države. Kitajske oblasti je tudi pozvala, naj ravnajo v skladu s Splošno deklaracijo o človekovih pravicah, spoštujejo pravice vseh državljanov v skladu s kitajsko ustavo in izpustijo vse osebe, ki so bile pridržane, ker so si prizadevale za varovanje teh pravic," je zapisala.
"Evropska služba za zunanje delovanje in kitajski organi se v skladu s skupno izjavo, sprejeto na zadnjem vrhu, trenutno pogovarjajo o možnih datumih za naslednji obisk posebnega predstavnika EU za človekove pravice Stavrosa Lambrinidisa na Kitajskem in za dialog o človekovih pravicah med EU in Kitajsko. Evropska unija bo na vseh ravneh še naprej opozarjala na vprašanja človekovih pravic," je še zapisala visoka predstavnica EU Federica Mogherini.