Nahajate se tukaj

Dr. Milan Zver ob 100 dneh vlade: "Edini dosežek vlade je, da so končno našli ministra za gospodarstvo."

"Pričakujem, da vladajoča koalicija ne bo zdržala pritiska javnosti in bomo imeli ponovno predčasne volitve. Lahko se zgodi, da že v prihodnjem letu," je dejal poslanec v Evropskem parlamentu in podpredsednik SDS.

Dr. Milan Zver je na novinarski konferenci komentiral prvih sto dni vlade Mira Cerarja. V splošnem je izrazil strinjanje "z oceno slovenskega javnega mnenja in ta zagotovo ni zadostna." Po njegovih besedah se je premier soočal z veliko težavo pri sestavi vladne ekipe. "Dokaj pričakovano glede na njegovo politično kilometrino, glede na to, da vodi stranko, ki je skočila v slovenski politični prostor tik pred volitvami, da ni imel ne programske zasnove ne kadrovsko podprte politike," je dejal.

 

Po njegovi oceni je vlada sprejela nekatere ukrepe, ki so presenetili slovensko javnost: "Zlasti, ko je šlo za zamenjavo ključnih ljudi na t. i. represivnih mestih. Nemudoma je zamenjala šefe vojske, policije, civilno-obveščevalne službe in vojaško-obveščevalne službe. Istočasno je veliko energije vložila v poskus politične marginalizacije Janeza Janše, predsednika največje opozicijske stranke. Koalicija je šla celo tako daleč, da mu je protiustavno odvzela mandat."

"Čeprav je predsednik vlade v času predvolilne kampanje veliko govoril o spoštovanju prava, ustavnosti, zakonitosti, morale v politiki, je ta vlada že v začetku mandata naredila precej pomembnih prekrškov, kar se tega tiče," je poudaril dr. Zver in pojasnil: "Videli smo, kakšen je njen odnos do ustavnosti pri neuspešnem sprejemanju predloga zakona o fiskalnem pravilu, ki ga je predlagala SDS. Predlog vlade je antipod pravemu izvedbenemu zakonu o fiskalnem pravilu, ker omogoča ravno tisto, česar ni bi smel, da lahko vlade samovoljno odločajo, v katerih primerih lahko povečajo javni dolg nad dovoljeno mejo."

Ocenjuje, da se je pri pogajanjih s socialnimi partnerji videlo, da vlada ne uživa pričakovanega spoštovanja. "To je eno od temeljnih izhodišč za to, da je na poti pri povečevanju konkurenčnosti in privabljanju tujih investicij že na samem začetku neuspešna. Istočasno je slabšala gospodarske in investicijske okoliščine, da bi lahko sploh privabljala tuje investicije," je dejal. Spomnil je na objavo izpred kakšnega meseca dni, v kateri so tuje institucije odsvetovale investicije v Slovenijo zaradi neugodnih davčnih  in drugih okoliščin. Slovenija je bila v tem pogledu takoj za Grčijo. "Namesto, da bi si vlada prizadevala za izboljševanje pogojev, je povečevala davke in vpeljevala nove. Podaljšuje veljavnost tako kritiziranega ZUJF-a. Ti dejavniki zagotovo ne bodo prepričali tujih investitorjev in Slovenija potrebuje svež tuji denar," je prepričan podpredsednik SDS.

Dr. Zver ugotavlja, da poskuša vlada z nekaterimi novelami na področju pravosodja zagotoviti večjo preglednost dela, obenem pa ocenjuje, da je "škoda, da se je vlada odločila za skrajšani postopek pri sprejemanju zakonodaje, ki ne bo prava reforma. Slovenija potrebuje temeljito, široko, poglobljeno javno razpravo o problemih pravosodja. Sprejemanje novega svežnja je lepa priložnost, da se vsa zainteresirana politična javnost vključi v razpravo. Temu očitno ne bo tako."

Vlada veliko govori o mladih. Njeni ukrepi pa so šli po besedah dr. Zvera proti interesom mladih, tak primer je recimo obdavčenje njihovega dela. Ko je SDS poskušala z novelo zakona o delovnih razmerjih preprečiti neplačano volontersko delo, je bila vladajoča koalicija proti. "Če gledamo celotno situacijo med mladimi, se bo eksodus mladih v tujino nadaljeval tudi pod vlado Mira Cerarja," je bil jasen.

"Najbolj neuspešna je vlada na področju poskusa uravnoteženja javnih financ," je bil kritičen. Ker še vedno ni bil sprejet izvedbeni zakon o fiskalnem pravilu, smo po besedah dr. Zvera "že več kot eno leto v neustavnem stanju." Vlada je pripravila rebalans za 2014, vendar istočasno državo še dodatno zadolžila za 1,1 milijarde evrov. Ugotavlja, da bo decembra nastopila težava pri realizaciji pravkar sprejetega rebalansa proračuna za leto 2014, saj je primanjkljaj že dosegel 1,17 milijarde evrov od načrtovane 1,2 milijarde evrov. Še večja težava je po mnenju dr. Zvera  rebalans za leto 2015, ki bi že moral sloneti na zakonu o fiskalnem pravilu. "Vlada je potisnila Slovenijo v popolnoma neustavno stanje. Sicer govori, da bo ta zakon sprejela naslednje leto, postavlja pa se vprašanje legalitete in ustavnosti rebalansa proračuna za 2015," poudarja.

Spomnil je, da so velike rezerve pri črpanju evropskih sredstev. "Vlada se je pohvalila, da gre Sloveniji na tem področju bolje. Vendar si ta vlada ne more jemati zaslug, ker je bila analiza delana do leta 2013," je dejal. Evropska poslanka Romana Tomc se je nedavno pozanimala pri Evropski komisiji, kje je razlog slabega črpanja in dobila odgovor, da zaradi neaktivnosti in neiznajdljivosti slovenskega uradništva, zato bo morala vlada po besedah dr. Zvera vložiti še veliko naporov, da bo bolje motivirala uradništvo. "V času Janševe vlade 2004-2008 smo ministri po seji vlade sproti ažurno poročali o črpanju evropskih sredstev po resorjih. To je eden izmed najbolj čistih razvojnih virov in pustiti ta denar nedotaknjen je dvojna napaka," je bil jasen.

"Zagotovo si vladi in Miru Cerarju ne bo uspelo povrniti zaupanja v državo in njene institucije, če tudi sama ne uživa zadostnega zaupanja v slovenski javnosti," poudarja dr. Zver. Tudi zadnje ankete kažejo, da je njena podpora izjemno padla. Za primerjavo je spomnil, da je imela vlada Janeza Janše leta 2004 po 100 dneh vlade skoraj dvotretjinsko podporo. "Vlada bo lahko normalno delovala, če uživa zadostno legitimnost v javnosti. Ne zadostuje zgolj politična podpora v zakonodajnem telesu. Vladi manjka odločnost, sposobnost odločanja skoraj na vseh nivojih. Ljudje pričakujejo, da bodo na ključnih položajih ljudje, ki se bodo znali v dani situaciji optimalno odločiti. Tega ta vlada ni pokazala. Pričakujem, da vladajoča koalicija ne bo zdržala pritiska javnosti in bomo imeli ponovno predčasne volitve. Lahko se zgodi, da že v prihodnjem letu," je sklenil poslanec v Evropskem parlamentu in podpredsednik SDS dr. Milan Zver.