Poslanci Evropskega parlamenta so v sredo, 27. maja 2015, na plenarnem zasedanju v Bruslju razpravljali o vpeljavi združene sheme za oskrbo izobraževalnih ustanov s sadjem in zelenjavo, bananami ter mlekom.
Dr. Zver, vodja slovenske delegacije ELS v Evropskem parlamentu, je poudaril, da podpira spodbujanje zdrave prehrane pri otrocih ter dodal, da si želi, da bi nov projekt združene sheme bil "čim bolj odprt in čim manj zapleten."
"Sheme za spodbujanje zdrave prehrane pri otrocih so bile v mnogih državah v preteklosti že dobro sprejete in tudi uspešne v praksi. Tam, kjer so bile birokratske ovire prevelike, projekt ni uspel. Eden izmed takih primerov je tudi Slovenija, šole so zaradi administrativnih zapletov postopoma iz projekta pričele izstopati", je spomnil evropski poslanec.
"Zdrava prehrana otrok je pomembna. V obdobju, ko sem v Sloveniji bil minister za izobraževanje, znanost in šport, sem uvedel brezplačen topel obrok za vse dijake, saj so raziskave kazale, da se ti najslabše prehranjujejo. Ukrep je bil med dijaki odlično sprejet", je še dodal dr. Zver.
Shemo šolskega sadja in zelenjave v Sloveniji trenutno še vedno v 75 odstotkih financira Evropska unija, medtem ko Evropska unija sofinancira mleko in mlečne izdelke v višini štirih centov za največ 0,25 litra mleka na dan. V šolskem letu 2013/14 je v shemo sadja in zelenjave bilo vključenih 90 odstotkov vseh osnovnih šol, medtem ko je Slovenija pri koriščenju sredstev v shemi šolskega mleka manj uspešna, saj v njej sodeluje le nekaj šol.